Comments

Haber AkışıHP SANAL GERÇEKLİK ODAKLI ZVR MONİTÖRÜNÜ DUYURDU

Geçtiğimiz aylarda Sprout PC adındaki 3D tarayıcılı ve projeksiyonlu bilgisayar modeli ile teknoloji dünyasında çığır açmayı hedefleyen HP, CES 2015 fuarında da iddialı bir monitör ile karşımıza çıktı.

 Zvr adındaki sanal gerçeklik monitörü özellikle 3D modelleme yapan profesyonellere hitap ediyor ve sanki monitörün önünde modelleme yapıyormuş gibi sanal tecrübe yaşamanıza imkan tanıyor. Monitör 23.6 inç boyutunda ve Full HD çözünürlük sunuyor. 

Bir adet DVI-D, bir adet HDCP destekli DisplayPort 1.2 ve üç adet USB 2.0 bağlantısına sahip olan monitör, yansıma yapmayan ekranı farklı ortamlarda kullanılabilecek niteliğe sahip. Üst kısmında 4 adet kızılötesi alıcıya sahip olan Zvr, kafa hareketlerinizi gerçek zamanlı olarak takip ediyor ve görüntüyü parallax sürecinden geçirerek uygun pozisyonda görmenizi sağlıyor. 

Böylece modelleme yaparken eğilip bükülmenize de gerek kalmıyor. Peki bu sanal görüntüler kullanıcıya nasıl yansıtılıyor? HP burada geleneksel bir görüntüleme yöntemini tercih etmiş. Ekran 3D uyumlu ve siz de 3D gözlükleriniz ile ekranın önünde modellemelerinizi gerçekçi bir şekilde yapabiliyorsunuz. Tabi bunun için bilgisayarda da bazı özel yazılımların çalışması gerekiyor. 

HP Zvr monitör modeli 3 yıllık garanti ile tüketicilere sunulacak. Ancak teknik detayları, fiyatı ve ne tür yazılımlar gerektirdiği netlik kazanmadı. Firma bahar aylarında monitörünü satışa sunmayı planlıyor.donanımhaber