Comments

Haber AkışıMAĞAZA 3D OLARAK AYAĞINA GELECEK

FİLMLERDEKİ inanması güç teknolojiler birer birer gerçek olup evlerimize girmeye devam ediyor. Düğme kameralar, hizmetçi robotlar derken şimdi de bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz hologram teknolojisi... 

Microsoft'un akıllı gözlüğü HoloLens, bizi sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik dünyasıyla tanıştırıyor. Gözünüzün önüne holografik görüntü taşıyabilen gözlük, böylece baktığınız yönde sanal bir dünya yaratabiliyor. Artırılmış gerçeklik noktasında ise bu sanal dünyadaki objelerle direkt etkileşimde bulunmanızı sağlıyor. 

Gözlüğün kullanılabilmesi içinse herhangi bir telefon veya PC bağlantısına ihtiyaç yok; yalnızca gözünüze takıyor ve kullanmaya başlıyorsunuz. Cihazın çıkış tarihi ise henüz bilinmiyor. 

3 BOYUT AYAĞINA GELSİN 
Bleen adlı şirket ise girişim holografik teknolojileri kullanarak evlerimize, herhangi bir gözlük gerektirmeksizin 3 boyutlu görüntü desteği sunan hologram görüntü yansıtan cihazları sokmaya hazırlanıyor. Bu teknoloji, oyunlar, filmler, eğlence, e-ticaret ve sağlık gibi farklı alanlarda kullanılabiliyor olacak. 

Örneğin alışveriş yapmak istediğiniz e-ticaret sitesindeki ya da dergideki ürünü Bleen cihazıyla yansıtarak ve almayı planladığınız ürünün detaylarını hologram sayesinde oturduğunuz yerden 3 boyutlu inceleyebileceksiniz. 

Şirket bu projesini hayata geçirmek için 225 bin $ toplamayı hedefliyor. Cihazı, 225 dolar karşılığında rezerve edenler 400 $ karşılığında satın alabilecekken ürün piyasaya çıktığında ise fiyatı 800 $ olacak.