Comments

Haber AkışıVİEW-MASTER SANAL GERÇEKLİK İLE GERİ DÖNDÜ

Eğer 60’lı, 80’li yıllarda bir çocukluk geçirdiyseniz bu resim görüntüleyici cihazı biliyorsunuzdur. Klasik View-Master makaraları televizyon şovlarını, filmleri, sahneleri veya diğer stereoskopik 3D görsel içerikleri gösterebiliyordu. 

Şimdi ise Google’a aitCardboard VR teknolojisi ile View-Master’a yeni bir boyut kazandırıyor. Geçtiğimiz günlerde View-Master’ın yeni versiyonu için Mattel, Google ile işbirliğine gittiğini duyurdu. 

Yeni View-Master 30$ gibi bir ücret ve 15$’lık dörtlü makara setleri halinde sanal gerçeklik deneyimi sunacak. Cihaz İOS, Android, Windows işletim sistemli telefonlardan indirilen bir uygulama yardımıyla kullanılıyor. 

Düşünüldüğünün aksine sabit bir slayt olmaktan çok uzak olan View-Master, uygulamanın da yardımıyla 360 derecelik sanal bir dünya sunuyor. Ancak makaralar eskisi gibi kullanılmıyor. Makaralar düz bir zemine bırakıldıktan sonra kullanıcılar, akıllı telefonu içerisinde barındıran gözlüğü takıp kafalarını oynatarak istediği gibi bir yolculuğa çıkabiliyor. 

Bu şekilde fotoğraflar daha iyi ve fiziksel bir hal almakla birlikte yetişkinlere nostalji, çocuklara ise muhtemelen farklı bir deneyim yaşatıyor. Google ve Mattel işbirliği ile geliştirilen yeni View-Master için hazırlanan video, yeni nesil cihazın ne kadar yaratıcı bir şekilde tasarlandığını da ortaya koyuyor.silikonvadisi