Comments

Haber Akışı3D BASKI TEKNOLOJİLERİNDE LİKİT DEVRİMİ

Detayları Science Daily’de yer alan habere göre yeni 3D teknolojisi; 25 yıldır kullanılagelen ve nesneleri katman katman inşa eden eski teknoloji yerine, nesneleri sıvı malzemeden üretiyor. 

Kullanıma hazır ürünler ortaya çıkaran bu teknoloji, diğer yöntemlere göre 25-100 kat daha hızlı sonuca ulaşıyor ve daha önce 3D modellemeyle üretilemeyecek geometrik şekilleri bile kolayca hazırlayabiliyor. Yeni olasılıklara imkan verebilen teknoloji; sağlık ve tıp alanlarının yanı sıra otomotiv ve havacılık sektörlerinde de çokça tercih edilecek gibi görünüyor. 

CLIP -Continuous Liquid Interface Production, yaklaşık Türkçesiyle Aralıksız Sıvı Arayüz Üretimi- adı verilen teknoloji; objeleri sıvı malzeme içinde ergitebilmek için ışık ve oksijeni kullanıyor. CLIP, nesneleri katman katman değil; fotokimya yöntemleriyle sıvı formdan üreten ilk teknoloji aynı zamanda. CLIP teknolojisinde işler şöyle yürüyor:

 Işık hüzmeleri oksijen geçirgen bir pencere içinden, reçine kıvamında bir sıvıya yansıtılıyor. Birbiri ardında devreye giren ışık ve oksijen “reçinenin” katılığını ayarlıyor. UNC-Chapel Hill ve Carbon 3D işbirliğiyle yürütülen araştırma, aynı zamanda yeni 3D teknolojisiyle uyumlu yeni malzemelerin geliştirilmesine de ön ayak oluyor. 

Elastomer, silikon, naylon, seramik ve ayrıştırılabilir farklı malzemeler kullanarak 3D parçalar üretebilen teknoloji; malzeme bilim araştırmalarında kullanılabilecek farklı malzemelerin sentezlenmesi için de bir tür yol haritası sunuyor. bilgiçagı