Comments

Haber Akışı3 BOYUTLU BASKI TEKNOLOJİLERİ FUARI MERAKLILARIYLA BULUŞTU

Son yıllarda adını sık sık duyduğumuz ve oldukça ilgi gören 3 Boyutlu Baskı Teknolojileri Fuarı “3D PRINT EXPO TURKEY”, ulusal ve uluslararası birçok firmanın katılımıyla 12 Haziran 2015 tarihinde İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nde kapılarını açtı. 
Demos Fuarcılık’ın organizasyonluğunda 14 Haziran 2015 tarihine kadar sürecek olan fuarda, “A’ Design Award” yarışmasında altın ödül alan tasarımcı Deniz Karaşahin; 3D teknolojilerinin kullanımından doğan yeni iş ve ürün modelleri ile ilgili verdiği konferansla sektörün büyüklüğünü bir kez daha vurguladı. 

Pazar arayışında olan girişimciler için yeni imkanlar sağlayan “3D PRINT EXPO TURKEY”, endüstriyel tasarım, ortopedi, dişçilik, gıda, oyuncak sanayii, otomotiv sektörleri başta olmak üzere bir çok sektörü tek bir çatı altında topladı. 

 Faaliyet alanını her geçen gün genişleten 3 boyutlu baskı teknolojileri sayesinde engelli insan ve hayvanlar için el protezleri, oyuncak sektörüne damgasını vuran çizgi film karakterleri, tarama yöntemiyle ortaya çıkan insan silüetleri, İnşaat sektöründe devrim yaratacak mimari yapılar “3D PRINT EXPO TURKEY” de yoğun ilgi gördü. 

Altın Ödüllü Tasarımcı Deniz Karaşahin 3D ile Sınır Tanımıyor “3D PRINT EXPO TURKEY”in önemli konuğu Ödüllü Uluslararası Endüstriyel Tasarımcı Deniz Karaşahin, 3 Boyutlu Baskı Teknolojileri ile ilgili verdiği konferansta; “3 boyutlu baskı teknolojileri hızla gelişmeye devam ediyor. 

Bu teknoloji sayesinde insanlar daha özgün taraşımlar ortaya koyabilecekler. Hemen her sektörde kendini gösteren bu teknoloji başta otomotiv, savunma, havacılık ve moda sektörlerinde daha aktif. Bu sektörde benim alanım ise medikal. 

Kırık tedavilerinde alçı kullanımı insanlar için çok zordur. Kırıklı bölgeye hava akımının olmaması kemiklerin iyileşme sürecini uzatıyor. Ayrıca kaşıntı ve kötü kolular nedeniyle insanlar zorluk yaşıyorlar. Bu duruma çözüm bulabilmek için kırık tedavilerinde kullanılan bir kol ateli tasarlamayı düşündüm ve hayata geçirdim. 

Atele verilen ultrasonik titreşimler ile tedavi süreci kısalarak insanlar zorlanmadan ve daha çabuk tedavi olabiliyorlar. Kısaca özetlemek gerekirse, 3 boyutlu baskı teknolojileri hayatı kolaylaştırıyor.” açıklamalarında bulundu.