Comments

Haber AkışıNVİDİA ETKİLİ SANAL GERÇEKLİK İÇİN FOVEATED RENDERİNG TEKNİĞİNİ KULLANACAK

Nvidia sanal gerçeklik başlığı kullanıcılarına daha gelişmiş grafikler ve daha etkili bir sanal gerçeklik hissiyatı verebilmek için foveated rendering tekniğini kullanacak. 

 Nvidia tarafından oldukça önem verilen bu teknik önümüzdeki sanal gerçeklik macerasını şekillendirecek gibi duruyor. Üstelik bizim daha alışkın olduğumuz bir his.

İşlem Gücünü Düşürecek 
Foveated rendering temel olarak grafik işlem gücünü düşürmek için sadece kullanıcının baktığı yeri keskinleştiriyor. Diğer tarafları ise daha flu bir hale getiriyor. Basit olarak tam da insan gözü gibi çalışıyor. 
Beyin de sadece bir yere odaklanarak etrafı algılamayı minimuma düşürüyor ve böylelikle konsantre olduğu işe daha fazla güç aktarabiliyor. 

Tabi bunun kullanılabilmesi için gerçek dünyada nereye baktığınızı bilen bir sanal gerçeklik gözlüğüne sahip olmalısınız ve mevcut başlıkların hiçbiri bunu yapamıyor.  

Gelişmeler Gerekiyor 
Piyasada göz takip sistemleri yok değil. Starbreeze tarafından geliştirilen StarVR başlığında göz takibi için Tobii sensörü bulunuyor. 

SMI daha önce Oculus Rift DK2’ye ve Gear VR’a göz takip sensörünü başarıyla eklemişti. Bu sene Siggraph’ta da HTC Vive geliştirici kitine göz takip sensörü eklediklerini göstermişti.silikonvadisi.tv