Comments

Haber AkışıSanal gerçeklik hangi sektörleri değiştirecek

Sanal gerçeklik teknolojisi yeni sektörlerin doğmasına ve mevcut sektörlerin de büyük bir değişim geçirmesine olanak sağlıyor. İşte sanal gerçekliğin değiştireceği sektörler... 

Teknolojide yeni bir çığır açan sanal gerçeklik çalışmaları çeşitli sektörlere adaptasyonu sayesinde farklı deneyimlerin de ortaya çıkmasını sağlıyor. 

"Gerçekmiş gibi bir deneyim" olarak açıklanabilen sanal gerçeklik teknolojisi yeni sektörlerin doğmasına ve mevcut sektörlerin de büyük bir değişim geçirmesine ön ayak oluyor. Peki sanal gerçeklik hangi sektörleri değiştirecek? 

1. Moda 
Sanal gerçekliğin etkilediği sektörlerin başında görsel açıdan zengin olan sektörler geliyor. Moda da bu sektörlerin en görkemlileri arasında. 

Moda ve alışveriş anlamında sanal gerçeklik teknolojisi pek çok avantaj sağlıyor. Defile ve şovların organize edilmesinden alışveriş yaparken ürünleri deneyebilme uygulamalarına kadar sayısız alanda sanal gerçekliğin sağladığı avantajlardan yararlanmak mümkün. 

2. Uzay 
Uzay çalışmalarında da yoğun testlerden geçen sanal gerçeklik uygulamaları NASA tarafından astronotların zihin sağlığını ve hayat kalitelerini artırmak için kullanılmaya başlandı bile. NASA'nın sanal uzay istasyonu kurarak davranışsal tedavi ve yöntemler geliştirmesi biyomedikal araştırmalara katkı sağlaması planlanıyor. 
3. Turizm 
Geleceğin umut vadeden sektörlerinden olan turizm sanal gerçeklik çalışmaları ile seyahat deneyimini farklı noktalara taşımayı hedefliyor. Otel, tatil köyleri ve şehirlerin sanal gerçeklik uygulamaları ile önceden rahatça gezilebilmesi seyahat planlamada çok daha hızlı ve kolay karar vermeyi sağlayabilir. 

Seyahat acenteleri ise farklı deneyimler olan rafting ve dağa tırmanma gibi aktiviteleri sanal gerçeklik uygulamaları ile müşterilerine deneterek dünyanın çeşitli yerlerinde bu turlara ilgiyi artırmayı planlıyor. 

4. Eğlence 
Eğlence sektörü sanal gerçekliğin en güçlü şekilde dönüşüme sokacağı sektörlerden biri. Farklı lokasyonlarda ve tarihi yerlerde sinema izleme deneyiminden canlı konser ve festival deneyimlerine kadar pek çok alanda sanal gerçekliğin ayak seslerini duymak mümkün. Sanal gerçeklik teknolojisi ile eğlence sektörü en orijinal deneyimleri yaşayabileceğimiz alanların başında. 

5. Otomotiv 
Otomotiv sektörünün önde gelen oyuncuları sanal gerçeklik teknolojisini en verimli şekilde kullananlar arasında. Markalar müşterilerinin araba deneyimlerini gerçek şehirlerde ve yol koşullarında deneyimlemelerini sağlayan uygulamaların yanında en yeni otomobillerin ürün geliştirme sürecine müşterilerini de dahil etmek gibi benzersiz deneyimleri sunmayı amaçlıyor. 

Dev markaların müşterileri artırılmış gerçeklik uygulamaları ile birlikte otomobillerinin renklerini ve iç tasarımlarını bile oturdukları yerden değiştirebilme şansı yakalayabilecek.akşam