Comments

Haber Akışı3 boyutlu yazıcı ile üretilen roket motoru

Sağlık alanından havacılığa kadar oldukça geniş bir yelpazede kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, her geçen gün farklı bir projeye sağladığı katkı ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. 

MIT veya diğer adıyla Massachusetts Instıtute Of Technology, standartlamış hale gelen metal yapıdaki motorların aksine, 3 boyutlu yazıcı ile küçük roketlerde kullanılabilen plastik yapıda bir motor üretti. 

Tabi bu durum akıllara doğrudan, yüksek sıcaklık plastik malzemeyi eritmeyecek mi? sorusunu getirdi. MIT, 3 boyutlu yazıcı ile plastik roket motoru üretti! 
Beklenilenin aksine oldukça küçük bir hasar ile yüksek sıcaklığın üstesinden gelmeyi başaran ve başarılı bir şekilde çalışan plastik gövdeye sahip roket motoru, 3 boyutlu yazıcıda üretilmesi nedeniyle düşük maliyeti beraberinde getiriyor.

İkinci denemede ise gövdesi hasar alan roket motoru, genelde tek kullanımlık olduğu için başarıya ulaşmış oluyor. Daha büyük ve daha güçlü roket motorlarını 3 boyutlu yazıcılar ile üretilebilmek için çalışmalarına devam eden bilim adamları, dayanıklı plastik malzemeler ile metalin beraberinde getirdiği ağırlıktan kurtulmayı hedefliyorlar.shiftdelete.