Comments

Haber AkışıTıp Eğitiminde Sanal Gerçeklik Devrimi

Sanal Gerçeklik (VR-Virtual Reality), bir bilim-kurgu fikri olmaktan, farklı alanlarda artangünlük uygulamaların olduğu bugünkü haline gelene kadar çok yol kat etti. 

Geleceği şekillendirecek teknoloji olarak kabul edilen VR’ın en yeni kullanım alanlarından biri de tıbbi eğitim. Facebook’un VR şirketi Oculus, yürüttüğü “İyilik için VR” (VR forGood) inisiyatifi kapsamında tıp eğitiminde önemli bir devrimin ilk adımlarının atıldığını açıkladı. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Los Angeles Çocuk Hastanesi’yle işbirliği yapan şirket, tıp öğrencilerini ve personelini eğitmek için, hastaların kaderini tayin edecek kararların saniyeden daha kısa sürede verilmesini gerektiren yüksek riskli pediatrik travmalarla ilgili bir VR simülasyonu geliştirdi. 

Geliştirilen simülasyon, VR teknolojisinin kapsayıcı gücü sayesinde sağlık profesyoneli adaylarının eğitim senaryolarını gerçek hayat yakınlığında deneyimleyerek karar verme yetkinliği kazanmalarına yardım ediyor. 

Los Angeles Çocuk Hastanesi’nde karşılaşılmış gerçek vakalar doğrultusunda, yapay zeka şirketi AiSolve ve VR yazımı şirketi BioflightVR’ında katkısıyla geliştirilen sanal senaryolar, tıp öğrencilerinin ve doktorların gerçekçi koşullarda tanı ve tedavi tecrübesi edinmesine yardımcı oluyor. 

Mankenlerle yapılan geleneksel eğitimlere oranla maliyet ve süre tasarrufu da sağlayan VR simülasyonları, ayrıca öğrencilere ya da doktorlara göre kişiselleştirilip düzenlenebiliyor. 
Pediatrik acil vakalar, sıklıkla karşılaşılmayan fakat doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleri açısından zamana karşı yarışın en zorlu olduğu durumları teşkil ediyor. Dolayısıyla bu nadir vakalariçin hastaların hayatını riske atmadan, tıp personeline kapsamlı bir eğitim sağlamakzorlu birikilem oluşturuyor.

VR’ın bu zorlu sınaviçin iyi bir yanıt olduğunu Los Angeles Çocuk Hastanesi Pediatrik Acil Servis Doktoru JoshSherman da teyit ediyor: “VR’ın bir eğitim ve değerlendirme aracı olarak uygunluğunu ve güvenilirliğini bir süredir test ediyoruz. 

Elde ettiğimiz sonuçlar oldukça güçlü. Çok kısa bir süre VR ile eğitim alan doktorlar dahi hızlı bir ilerleme kaydediyor. Daha da önemlisi VR simülasyonlarındaki stres düzeyinin gerçek hayattakiacil servis vakalarıyla benzer olduğunu gözlemliyoruz. 

Eğitim alanlar bir simülasyon olduğunu bilmelerine rağmen gerçeklik hissine ulaşıyorlar ki bu çok önemli.” Bu çalışma,Oculus’undünyanın pek çok farklı köşesindeki sağlık sektörü uygulamalarından yalnızca bir tanesi.

Oculus adına proje yönetimini üstlenen ShaunaHeller,şirketin sağlıkla ilgili projelere desteğinin ve yatırımının devam edeceğini açıklıyor: “Bu oyunlaştırılmış deneyimler, gerçekdünyadaki vaka ve ortamı sanal dünyayataşırken, Artırılmış Gerçeklik de kişilerinmodüllerden tepki almasınısağlıyor. 

Böylece tıp uzmanlarının tanı ve tedavide uzmanlaşmalarına yardımcı oluyor. VR’ın en etkileyici kullanımları, bu çalışma gibi sorunlarıçözdüğü, bilgi paylaşımını sağladığı ve tıp uzmanlarına hayat kurtarmaya hazırlanırken destek olduğu uygulamalar. İyilik için VR inisiyatifinin bizi nerelere götüreceğini heyecanla bekliyoruz.”