Comments

Haber AkışıUWP konsol uygulamaları Windows 10 için geldi

Daha geniş dosya sistemi erişimi ve Universal Windows Platform (UWP) uygulamaları Windows 10’a da geldi. 

Uygulamalar, gerektiğinde verileri paylaşabilecek birden çok bağımsız örneği açmaya izin veriyor. 

Buna ek olarak, Microsoft ayrıca UWP konsol uygulamaları ve daha sonraki Windows 10’un 1803 numaralı sürümü ile daha geniş dosya sistemi erişimi için destek verdiğini açıkladı. 

Daha geniş dosya sistemi erişimi ve UWP konsol uygulamaları Windows 10 için geldi! Geliştiriciler, şimdiye kadar yalnızca Microsoft Store’de bir grafik kullanıcı arabirimiyle (GUI), UWP uygulamaları veya bir komut satırı arabirimi (CLI), olan uygulamalar oluşturup yayınlayabiliyordu. Bugün Store’un Konsol UWP uygulamalarını destekleyen duyurusu ile bu durum değişti. 


Bu uygulamalara erişmek içinse, giriş ve çıkış için konsol penceresini kullanılıyor. Microsoft, bu tür uygulamaların başlangıç ekranına sabitlenebileceğini ancak bunları başlatmanın asıl yolunun Cmd veya PowerShell penceresi aracılığıyla olduğunu söylüyor. 

Bu uygulamalar hem konsol API’larına hem de geleneksel Win32 API’lerine erişebilecek. ARM tabanlı Windows 10 cihazların kısıtlamaları neler? İkinci olarak ise Windows 10 için dosya sistemi özelliği, bu sistem tüm dosya sistemlerine izin verir. 

Store’da bu özelliği kullanmak isterseniz, uygulamanızın bu güçlü özelliğe neden ihtiyaç duyduğu ve bu uygulamayı niçin kullanmayı düşündüğü hakkında ek açıklamalar sunmanız gerekecektir. Tüm bu özellikler, Windows 10 sürüm 1803’te hem geliştiriciler hem de tüketiciler için daha fazla esneklik ve özelleştirme olanağı sunacaktır.shiftdelete

Hiç yorum yok